
GAZDASÁGI MATEMATIKA II.
A kurzus az első féléves hasonló című kurzus folytatása. Célja az, hogy a hallgatók megismerjék a közgazdaságtanban használt lineáris algebrai fogalmakat (vektorterek, mátrixok, determinánsok, lineáris egyenletrendszerek stb.) és módszereket. Elsajátítsák a valószínűség-számítás alapjait, mely nélkülözhetetlen a statisztika megismeréséhez. A gyakorlatokon a megfelelő témákhoz kapcsolódó feladatok megoldásában szereznek jártasságot a hallgatók.
A kurzus ütemezése, tananyaga:
-
Előadás: Mátrix fogalma, műveletek mátrixokkal. Mátrixinverze. Gyakorlat: Műveletek mátrixokkal.
-
Előadás: Determináns fogalma, tulajdonságai, kifejtésitétel. Gyakorlat: Determinánsszámítás.
-
Előadás: Lineáris egyenletrendszerek. Lineáris egyenletrendszer megoldhatósága. Gauss-elimináció. Cramer szabály. Gyakorlat: Homogén és inhomogén lineáris egyenletrendszerek megoldása.
-
Előadás: Vektortér fogalma. Lin. kombináció, függőség ésfüggetlenség fogalma. Kompatibilitás, generátorrendszer, dimenzió, bázis fogalma. Gyakorlat: Számolások vektorokkal.
-
Előadás: Elemi bázistranszformáció, bázistranszformáció fogalma és alkalmazásai. Gyakorlat: Bázistranszformáció alkalmazásai: Lin.függőség/függetlenség, vr. rangja, kompatibiltás vizsgálata, lin. egyenletrendszerek megoldása.
-
Előadás:Ismétlés: Többváltozós függvények közönséges és feltételes szélsőértéke. Lagrange-féle multiplikátorok módszere. Gyakorlat: Szélsőértékszámítás
-
Előadás: Kombinatorika. Binomiális tétel. Gyakorlat: Feladatmegoldás:permutáció, kombináció, variáció. Binomiális tétel.
-
Előadás: Valószínűségszámítás alapjai: eseménytér, műveletekeseményekkel, klasszikus Valószínűségszámítás. Gyakorlat: Klasszikus valószínűsgszámítási feladatok megoldása.
-
Előadás: Valószínűségszámítás alapjai, tulajdonságai. Mintavételezéses eljárások. Feltételes és feltétel nélküli szélsőértékszámítás. Teljes valószíűség és Bayes tétele. Gyakorlat: Feladatok
-
Előadás: Valószínűségi változó fogalma, jellemzői, csoportosításuk.
-
Előadás: Várható érték és szórás fogalma
-
Előadás: Várható érték, szórás, nevezetes diszkrét eloszlások: binomiális, hipergeometrikus, geometriai és Poisson eloszlás. Nevezetes abszolút folytonos eloszlások: egyenletes eloszlás, exponenciális eloszlás, normális eloszlás. Nevezetes eloszlások (20180507 előadás anyaga) Gyakorlat: Feladatok
Félévközi és vizsgakövetelmények: A félév teljesítéséhez az előadásokon és a gyakorlatokon való aktív részvétel szükséges (gyakorlatokon legfeljebb 3 hiányzás engedhető meg).
A félév során két zárthelyidolgozatot írunk, a 7. és a 14. héten, ezek megírása kötelező, mivel a gyakorlat teljesítésének (azaz az aláírás megszerzésének) feltétele, hogy a két zárhelyi dolgozat maximális pontszámának legalább 30%-át érje el a hallgató.
A két zárthelyi dolgozat alapján kollokviumi jegymegajánlás történik (összpontszámra vonatkoztatva): 50-69% elégséges, 70-79% közepes, 80-89% jó, 90-100% jeles.
-
Akinek ez nem sikerül, azon hallgatóknak a vizsgaidőszakban lesz lehetőségük (aláírás megszerzése után) kollokviumi jegy megszerzésére, a Tanulmányi és vizsgaszabályzatban foglaltaknak megfelelően.
-
Akik kollokviumi jegyet szereztek a félévközi teljesítések során de nem elégedettek amegszerzett jeggyel a a Tanulmányi és vizsgaszabályzatban foglaltaknak megfelelően lesz lehetőségük a javításra.
Az értékelés módja: Minden félévközi zárthelyi dolgozat és kollokvium írásbeli. A dolgozatok 100%-ban feladatmegoldást tartalmaznak.
Kötelező irodalom:
-
Bíró Fatime - Vincze Szilvia: A gazdasági matematika alapjai. Egyetemi jegyzet.
-
Vincze Szilvia: Matematika I, Előadáskövető ppt-k.
Ajánlott irodalom:
-
Sydsaeter - Hammond: Matematika közgazdászoknak, Aula Kiadó, 1998.
-
Denkinger Géza: Valószínűségszámítás, Tankönyvkiadó, 1982.
-
Scharnitzky Vikor: Mátrixszámítás, Bólyai könyvek.
-
Solt György: Valószínűségszámítás, Bólyai könyvek.
A kurzussal és a követelmények teljesítésével kapcsolatos kérdésekben a Debreceni Egyetem Tanulmányi és Vizsgaszabályzata, illetőleg a Debreceni Egyetem etikai kódexe az irányadóak.