
MATEMATIKA II.
A Matematika II. kurzus az első féléves hasonló című kurzus folytatása. Célja az, hogy a hallgatók megismerjék a lineáris algebrai fogalmakat (vektorterek, mátrixok, determinánsok, lineáris egyenletrendszerek stb.) és módszereket. Megismerkedjenek a többváltozós közönséges és feltételes szélsőérték-számítással. Elsajátítsák a valószínűség-számítás alapjait, mely nélkülözhetetlen a statisztika megismeréséhez. A gyakorlatokon a megfelelő témákhoz kapcsolódó feladatok megoldásában szereznek jártasságot a hallgatók.
A kurzus tematikája:
-
Mátrix fogalma, speciális mátrixok. Műveletek mátrixokkal. Inverz mátrix. Feladatok: Mátrixok.
-
A determináns fogalma és tulajdonságai. Feladatok: Determinánsok
-
Lineáris egyenletrendszerek. Gauss elimináció, Cramer szabály. Feladatok: Lineáris egyenletrendszerek
-
Vektorterek, lineáris kombináció, lineáris függőség és függetlenség fogalma. Bázis, rang, kompatibilitás. Feladatok: Vektorterek
-
Elemi bázistranszformáció, bázistranszformáció. Feladatok: Bázistranszformáció
-
A bázistranszformáció alkalmazása: lineáris függőség/függetlenség, rang, kompatibilitás meghatározása, lineáris egyenletrendszerek megoldás, mátrix invertálása.
-
I. zárthelyi dolgozat. Összefoglaló feladatok
-
Lineáris leképezések. Az n-dimenziós Eukideszi tér fogalma. Többváltozós függvények. Szélsőérték, határérték, folytonosság, parciális derivált fogalma. Feladatok: Parciális deriválás Feladatok: Feltétel-nélküli szélsőértékszámítás.
-
Feltételes szélsőértékszámítás. Feladatok: Többváltozós függvények feltételes szélsőértékszámítása.
-
Kombinatorika: permutáció, variáció és kombináció fogalma. Binomiális tétel. Feladatok: Kombinatorika
-
Eseményalgebra, beveztés a valószínűségszámításba. Feladatok.
-
A valószínűségszámítás alapjai, tulajdonságai. Klasszikus valószínűségszámítás, mintavételezéses eljárások. feltételes és feltétel nélküli valószínűségszámítás. teljes valószínűség és Bayes tétele. Feladatok.
Az előadások anyaga és a feladatok letölthetők a linkekre kattintva. (Javasolt, hogy az előadásokra a letöltött anyagot hozzák magukkal, és az előadásokon elhangzottakkal egészítsék ki a nyomtatott anyagot a könnyebb értelmezhetőség kedvéért.)
Félévközi követelmények: A félév teljesítéséhez az előadásokon és a gyakorlatokon való aktív részvétel szükséges. A félév során két zárthelyi dolgozatot írunk a fentebb megadott időpontokban.
-
Az előadás teljesítésének (azaz az aláírás megszerzésének) feltétele, hogy a két zárhelyi dolgozat maximális pontszámának legalább 30%-át el kell érni.
-
Gyakorlati jegyet az kaphat, aki a előadáson az aláírást megszerezte. A gyakorlati jegy értéke az alábbiak szerint alakul: 31-49% elégtelen, 50-69% elégséges, 70-79% közepes, 80-89% jó és 90-100% jeles.
Kötelező irodalom: Bíró Fatime, Vincze Szilvia: A gazdasági matematika alapjai, Egyetemi jegyzet.
Ajánlott irodalom: Sydsater, Hammond: Matematika közgazdászoknak, Aula Kiadó. Denkinger Géza, Gyurkó Lajos: Analízis gyakorlatok, Nemzeti Tankönyvkiadó.
A kurzussal és a követelmények teljesítésével kapcsolatos kérdésekben a Debreceni Egyetem Tanulmányi és Vizsgaszabályzata, illetőleg a Debreceni Egyetem etikai kódexe az irányadóak.